نرم افزار WMS شامل رابط کاربری برنامه National Frequency Flood (NFF) می باشد. برنامه NFF در WMS مجموعه ای از تمام معادلات رگرسیون منطقه ای و منطقه ای در حال حاضر (از سپتامبر ۲۰۰۳) است. معادلات رگرسيوني حاصل تلاش سالانه سازمان زمين شناسي آمريکا (USGS) براي توسعه معادلات رگرسيوني منطقه اي براي تخمين ميزان سيلاب و فراواني حوضه هاي ناهموار است . USGS ، در همکاری با اداره فدرال بزرگراه و سازمان مدیریت فدرال ، تمام معادلات رگرسيون را در يک پرونده پايگاه داده جمع آوری کرد. این فایل پایگاه داده مبتنی بر برنامه NFF است که می تواند برای هدایت کاربر از طریق ورودی مورد نیاز برای محاسبه جریان های پیک برای دوره بازگشت های مختلف با استفاده از پایگاه داده هر ایالت با معادلات رگرسیون  متعلق به همان ایالت استفاده شود.
رابط NFF در WMS رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر ویندوز را به همان پایگاه داده معادلات رگرسیون ارائه می دهد. کل برنامه از طریق یک گفت و گوی واحد اجرا می شود. علاوه بر این، اگر یک مدل دیجیتال عوارض زمین برای منطقه مورد مطالعه در دسترس باشد، تمام پارامترهای هندسی مورد نیاز برای معادلات رگرسیون به صورت خودکار به صورت معادلات  منحصر به فرد مشخص می شود. این پارامترها شامل مساحت ، شیب، ارتفاع، فاصله و دیگر موارد می باشد.
معادلاتNFF  برای برآورد دبی پیک سیلاب و هیدروگراف معمول سیلاب برای یک دوره بازگشت تولید شده از یک حوزه آبریز روستایی یا شهری غیرقابل کنترل استفاده می شود. این تکنیک ها می بایست  برای مهندسان و هیدرولوژیست ها برای اهداف برنامه ریزی و طراحی مفید باشند. خلاصه ای از وضعیت  سراسر کشور همراه با سایر اطلاعات فنی در گزارش تحقیقات منابع آب ایالات متحده آمریکا ۹۴-۴۰۰۲  موجود می باشد.

حتما بخوانید  معرفی مدل جامع هیدرولوژیکی MIKE SHE

درآخر باید بگوییم این مدل مختص استفاده در ایالات متحده امریکاست و در خارج این محدوده کاربرد ندارد  مگر در شرایطی که حوضه آبریز با خصوصیات مشترک برای حوضه مورد نظر داشته باشیم . جهت اطلاع بیشتر به سایت  USGS مراجعه بفرمایید.

برنامه TR-20

ماژول رابط TR-20 یک رابط گرافیکی کامل را برای مدل تحلیل هیدرولوژیکی TR-20 سرویس حفاظت خاک ایالات متحده فراهم می کند.برنامه کامپیوتری TR-20 به مهندسین آب در ارزیابی هیدرولوژیکی وقایع سیل کمک می کند تا برای تجزیه و تحلیل پروژه های منابع آب از آن  استفاده  کنند. این برنامه یک مدل رویداد مبتنی بر فیزیک است که رواناب مستقیم ناشی از هرگونه بارش باران مصنوعی یا طبیعی را محاسبه می کند. هیچ پیشنهادی برای بازسازی نگهداشت اولیه یا نفوذ در دوره های بدون بارش در یک رویداد وجود ندارد.
این برنامه هیدروگراف های سیل ناشی از رواناب  را ایجاد می کند و جریان را از طریق کانال های جریان و مخازن جریان روندیابی می کند.  هیدروگراف  روندیابی شده با  انشعابات ازسرشاخه ها  ترکیب می شوند . روش های جداسازی هیدروگراف از  شاخه های ورودی جریان  یا انحراف خروجی  جریان و همچنین برای اضافه کردن جریان پایه  ارائه شده است. این برنامه با استفاده از روش های توصیف شده در کتابچه راهنمای مهندسی ملی SCS، بخش ۴، هیدرولوژی (NM-4) به جز برای مسیر روندیابی به سیل است. مسیر یابی جریان در یادداشت هیدرولوژی ۲ شرح داده شده است.
دبی پیک ، زمان وقوع آنها، ارتفاعات سطح آب و مدت زمان جریان را می توان در هر مقطع عرضی یا ساختار مورد نظر محاسبه کرد. هیدروگراف دبی کامل، و همچنین رقوم ارتفاعی هیدروگراف تخلیه، می تواند در صورت نیاز درخواست شود. این برنامه برای تجزیه و تحلیل تا ۹ توزیع بارش باران مختلف در حوزه آبخیز تحت ترکیبات مختلف رفتار زمین، سازه های تاخیر انداز سیل آب، انحراف و تغییر کانال را فراهم می کند.

حتما بخوانید  کارگاه 16 ساعته آموزش نرم افزار WMS

چنین تحلیلی می تواند در حدود ۲۰۰ زیرحوضه و یا سرشاخه رودخانه و  ۹۹ سازه در هرشکل و نوع ، بصورت پیوسته  اجرا شود. این برنامه در ابتدا توسط شعبه هیدرولوژی خدمات حفاظت خاک (SCS) با همکاری آزمایشگاه هیدرولوژی، خدمات تحقیقاتی کشاورزی (ARS)، از طریق قرارداد با شرکت  C-E-I-R ، ساخته شده است. تعدادی از اصلاحات و افزودنیها از آن زمان تا کنون توسط  SCS، انجام شده است .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *