کارگاه مدل‌سازی جریان آب زيرزمينی با نرم افزارهای GMS و PMWIN

مدلسازی آب زیرزمینی

دوره آموزش مدل‌سازی جریان آب زيرزمينی از کجا شروع شد؟

برای مدل‌سازی جریان آب زيرزمينی با نرم افزارهای GMS و PMWIN همیشه به دنبال یک منبع خوب بودم. منبعی که از ابتدای کار مدلسازی جریان آب زیرزمینی ، یعنی جمع آوری داده ها و چگونگی پایش آنها تا تحلیل حسایت و بحث روی خروجی ها بتواند به من کمک کند. منبعی که ترکیبی از تجربه و دانشی باشد که در دانشگاه مطالعه کردم. وقتی می دیدم کتاب ها زیادی در بازار وجود دارد اما کامل و جامع نیست، وقتی می دیدم که خیلی از دانشجویان و کارشناسان شرکت های مهندسی از نبود یک منبع خوب رنج می برند، تمام تجربیات چندین ساله خودم رو همراه با منابع غنی لاتین، به شکل یک مجموعه کاربردی ایجاد کردیم و در نهایت به یک سری اصول رسیدیم که منجر به ایجاد کارگاه مدل‌سازی جریان آب زيرزمينی با نرم افزارهای GMS و PMWIN شد.

نکته بسیار مهم در بسیاری از کارگاه های مدل‌سازی جریان آب زيرزمينی، عدم آموزش چگونگی جمع آوری داده ها و پایش آنها از نظر صحت و درستی و چگونگی اصلاح داده ها می باشد. ما در کارگاه مدل‌سازی جریان آب زيرزمينی با نرم افزارهای GMS و PMWIN هر انچه که برای پایش داده ها نیاز می باشد را به شما آموزش خواهیم داد. از طریق کدهای ماکرو و متلب قدرت پایش و اصلاح داده ها را در زمان چند دقیقه به جای چند ماه (در بسیاری از شرکت های مهندس مشاور این مشکل وجود دارد) به شما خواهیم داد؛ مطالبی که در دانشگاه ها و موسسات مختلف به شما هرگز نخواهند گفت. ما مدلسازی جریان آب زیرزمینی را به ساده ترین زبان و با قدرتمندترین شیوه و بروزترین روش به شما آموزش خواهیم داد. تمام داده ها و کدها و جزوات ارائه شده توسط مدرس در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.

چرا مدل‌سازی جریان آب زيرزمينی ؟!

یکی از عوامل مهم در تعیین وضعیت پایداری سفره های آب زیرمینی، شناسایی تراز سطح آب زیرزمینی می باشد که سبب گرفتن تصمیمات درست مدیریتی جهت برداشت از سفره های آب زیرزمینی خواهد شد. بنابراین جهت دستيابي به اين مهم، استفاده از مدلسازی سفره های آب زیرزمینی (آبخوان) مي‌تواند بسيار مفيد واقع شود. يک مدل آب زيرزميني مي­ تواند براي فهم مکانيسم­ هاي مؤثر بر جريان آب­ زيرزميني، انتقال محلول، پيش­ بيني حساسيت آب زيرزميني نسبت به استرس ­هاي متحمل، پيش ­بيني آينده، شناخت مسير حرکت، تخمين زمان آلودگي، ارزيابي خطرات محيطي و … به­ کار رود.
نرم افزارهای GMS و PMWIN، برنامه Modflow تحت ويندوز است که براي شبيه‌سازي منابع آب زيرزميني از نظر کمي و کيفي تدوين يافته است. این مدل توسط سازمان تحقیقات زمين‌شناسي آمريکا (USGS) در سال های ۱۹۸۴، ۱۹۸۸، ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰ تهیه شده است. مدل Modflow قابليت شبيه‌سازي جريان را در شرايط سه‌بعدي داشته و مي‌تواند تحليل جريان را به صورت دائمي و غير‌دائمي انجام ‌دهد و با استفاده از زيربرنامه‌هاي مختلفي که در آن در نظر گرفته شده، به راحتي مي‌توان پارامترهايي نظير خصوصيات هيدرولوژيکي و هيدروژئولوژيکي را به برنامه معرفي و يا خروجي‌هاي مدل را به صورت گرافيکي مشاهده نمود. نرم افزارهای GMS و PMWIN با استفاده از روش تفاضل محدود، جريان آب‌ زيرزميني را شبيه‌سازي مي‌نمايد. با اين خصوصيت مي‌توان آبخوان را در چند لايه به صورت آزاد، تحت فشار و يا ترکيبي از هر دو حل نمود.

ویژگی های دوره

ما تمام سعی خودمون رو در یادگیری و آموختن گذاشتیم. ما حتی به این فکر کردیم که تمام شرکت کنندگان در کارگاه مدل‌سازی جریان آب زيرزمينی با نرم افزارهای GMS و PMWIN فقط به صورت عملی پروژه و مثال واقعی انجام دهند و وقت خودشون رو صرف یادداشت برداری از نکات مدرس نکنند. به همین منظور، آموزش صورت گرفته در این دوره، به طور ویدیویی با کیفیت بالا ضبط می گردد و در پایان دوره در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت تا بارها بتوانند مطالب گفته شده در کارگاه رو مرور کنند و هیچ وقت یادشون نره. ما بعد از دوره هم آنها را تنها نمی گذاریم و آپدیت های دوره که شامل ویدیوهای آموزشی اضافی می باشد رو برای تمام شرکت کنندگان دوره ارسال می کنیم.

ما حتی مبلغ دوره را به نحوی تعیین کردیم تا همه دانشجویان و مهندسین توان شرکت در این کارگاه را داشته باشند. سیاست گذاری انجمن تخصصی مهندسی علوم آب در برگزاری دوره های آموزشی، دریافت سود پایین در مقابل محتوا و کیفیت بالا می باشد. این سیاست برخلاف سیاست های موجود در موسسات آموزشی دیگر می باشد که معمولا حاشیه سود بالا را انتخاب می کنند. دلیل ما برای قیمت گذاری پایین دوره های آموزشی توانایی آموزش و ثبت نام تعداد بیشتری از افراد می باشد. بسیاری از افراد علاقمند به نرم افزارها و مدل های تخصصی مهندسی آب از عهده هزینه های ثبت نام در دوره های آموزشی حضوری که بسیار بالاست بر نمی آیند و چه بسا به خاطر عدم توانایی در پرداخت این هزینه های سنگین به علاقه خود پشت نمایند. ما با برگزاری دوره هایی با هزینه پایین به این دوستان امکان آموزش را خواهیم داد.

downloading-png-6983

سرفصل کارگاه مدل‌سازی جریان آب زيرزمينی با نرم افزارهای GMS و PMWIN

بخش اول: شناخت آبخوان و نحوه تهیه مدل مفهومی سفره‌های زیرزمینی جهت مدلسازی

تعریف محدوده مطالعاتی، دشت و آبخوان و نحوه تعیین محدوده آبخوان
شناخت مؤلفه­ های حاکم بر آبخوان (مشتمل بر انواع پارامترهای ورودی و خروجی)
رده‌بندی مدل‌ها را جهت مدلسازی ریاضی آبخوان
نحوه تهیه مدل مفهومی با استفاده از اطلاعات ژئوفیزیک و توپوگرافی تراز سطح زمین و سنگ بستر

بخش دوم: نحوه جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز و آموزش مقدماتی زبان برنامه‌نویسی Macro و GIS جهت آماده‌سازی داده‌ها برای ورود به محیط مدلسازی آبخوان

معرفی داده ­های مورد نیاز مدلسازی آبخوان (مشتمل بر داده های پیزومتری، اطلاعات بهره ­برداری از آبخوان (چاه، چشمه و قنات)، هدایت هیدرولیکی لایه ­ها، داده­ های مرتبط با منابع آب سطحی (اعم از رودخانه و سد)، اطلاعات زمین­ شناسی محدوده آبخوان و ….)
نحوه پایش داده­ ها (Data mining) و حذف داده­ های پرت و نادرست از مجموعه اطلاعات جمع­ آوری شده
توضیحات مقدماتی در خصوص نحوه برنامه ­نویسی در محیط ماکرو اکسل
نحوه آماده­ سازی داده ­های ورودی جهت مدلسازی با استفاده از ماکرو و نرم افزار GIS

بخش سوم: معرفی و تشریح مدل‌های شبیه‌سازی آبخوان‌ها

شناخت مدل­ های تجاری موجود و معرفی آن­ها
بررسی معایب و محاسن مدل­ های شبیه­ سازی آبخوان

بخش چهارم: تشریح پارامترهای تأثیرگذاری در بررسی رفتار سفره‌های زیرزمینی و نحوه اعمال آن‌ها در مدل

معرفی پارامترهای مؤثر در فرآیند مدلسازی سفره
نحوه تحلیل حساسیت پارامترهای کمی

بخش پنجم: مراحل کالیبراسیون و صحت‌سنجی مدل شبیه‌سازی سفره

اصول کالیبراسیون مدل شبیه­ سازی آبخوان
نحوه کالیبراسیون خودکار و دستی مدل
نحوه صحت ­سنجی مدل شبیه­ سازی آبخوان و انجام تحلیل ­های آماری مرتبط با آن

بخش ششم: ساخت و اجرای مدل شبیه‌سازی آبخوان برای یک محدوده مطالعاتی واقعی

معرفی محدوده مطالعاتی و اطلاعات مورد نیاز جهت شبیه­ سازی آبخوان
نحوه تهیه و ورود اطلاعات به مدل و آشنایی با خطاهای احتمالی که در فرآیند مدلسازی رخ می­ دهد.
کالیبراسیون و صحت­ سنجی مدل و شبیه­ سازی سفره تحت شرایط واقعی
ارائه نتایج شبیه­ سازی و نحوه تحلیل رفتار کمی سفره

 

لازم به ذکر است که تمام سرفصل های بالا در محیط نرم افزارهای GMS و PMWIN همراه با مثال واقعی آموزش داده می شود.

 

perspective-button-time-icon

زمان برگزاری کارگاه:

۶ بهمن ۱۳۹۶ (جمعه)

ساعت برگزاری کلاس:

۸ صبح تا ۱۶ عصر

 

underline_2

مدرس دوره:

مهندس محسن محمدرضاپورطبری

مدیر و موسس انجمن تخصصی مهندسی علوم آب

کارشناس ارشد مهندسی منابع آب از دانشگاه تهران

مشاور پروژه های مهندسی آب و محیط زیست

مدرس بیش از ۱۸ دوره کارگاه های آموزشی مهندسی آب

مدرس در وزارت نیرو

سابقه دستیار استاد دانشگاه تهران

و …

garanty

گارانتی ۱۰۰٪ ضمانت رضایتِ شما از شرکت در کارگاه

من، محسن محمدرضاپورطبری، اثربخشی و کاربردی بودن آموزش‌های این کارگاه را ضمانت می‌کنم و به اثربخشی این کارگاه ۱۰۰% معتقدم. چون در کارگاه ها و کلاس های متعددی تدریس داشته ام که در این کارگاه ها افراد زیادی از شهرهای مختلف حضور داشته‌اند و همواره غالب مخاطبان در نظرسنجی‌ها از کارگاه‌ها و مطالب ارائه شده رضایت داشتند، این ضمانت را به شما می‌دهم که در صورت عدم رضایت شما از مطالب ارائه شده در این کارگاه آموزشی، تمام مبلغ پرداختی را در همان روز با رضایت کامل به شما بازگردانم.

 

محل تشکیل کلاس:

تهران،توحید، خ طوسی، خ اسکندری شمالی، پلاک ۹۴، طبقه سوم. واحد ۶ دفتر انجمن تخصصی مهندسی علوم آب

شهریه دوره:

شهریه دوره برای کارگاه آموزشی ۱۶ ساعته مدل‌سازی جریان آب زيرزمينی، ۱۷۸ هزار تومان می باشد.

تخفیف ها:

۱- گروه های ۱۰ نفری، مشمول تخفیف ۲۰ درصدی در شهریه ثبت نام خواهند شد.

Button-Buy-Postal-online

راهنمای دوستانی که از شهرهای دیگر مهمان ما هستند:

از آنجایی که معمولاً حدود یک سوم شرکت کنندگان این دوره از شهرهای دیگر (از جمله یزد، بندرعباس، اهواز، ساری، چالوس، سیستان و بلوچستان، قم و …) تشریف می‌آورند، امیدوارم لینک‌های زیر برای شما مفید باشد:

سفر به تهران:

هواپیما: ایران ایر، آسمان، ماهان
اتوبوس: رویال سفر ایرانیان، سیر و سفر
پایانه: سایت پایانه
قطار: سایت قطارهای مسافربری رجا

اقامت در تهران:

اطلاعات در مورد هتل‌های تهران: سایت اطلاعات هتل ها
رزرو آن لاین هتل در تهران هتل یار

اگر سوالی دارید و یا به مشاوره رایگان نیاز دارید با شماره ۶۶۹۲۱۴۸۰-۰۲۱ (در ساعات اداری ۹ صبح الی ۳ بعدازظهر) و یا ۰۹۱۲۰۱۴۰۸۹۱ (در تمامی ساعات شبانه روز) تماس بگیرید.

asking-questions2

پاسخ به سوالات متداول

برای شرکت در این دوره نیاز به دانستن نرم افزار و یا مبحث خاصی دارم؟

به صورت کلی خیر، ولی برای کارایی بیشتر و یادگیری سریعتر آشنایی با مفاهیم مقدماتی آب زیرزمینی و دانستن مقدماتی نرم افزار GIS به شما کمک می کند. البته در خود دوره نیز به این موارد اشاره می شود و جای هیچ نگرانی نیست.

آموزش ها به صورت تئوری است یا عملی؟

تمام آموزش ها همراه با مثال و انجام پروژه واقعی می باشد که مدرس دوره دلسوزانه به رفع معایب و مشکلات شرکت کنندگان خواهد پرداخت.

آیا داده های استفاده شده جهت انجام پروژه در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد؟

تمام داده ها و فایل نصبی نرم افزار قبل از شروع دوره در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد.

آیا فیلم های ضبط شده به صورت صوتی است یا ویدیویی؟

تمام فیلم ها با کیفیت HD و هرآنچه که استاد در کلاس انجام داده و گفته ضبط می گردد و همراه با داده ها و جزوه های دوره در اختیار ثبت نام کنندگان قرار می گیرد.

آیا افرادی که ثبت نام کنند و حضور پیدا نکنند فیلم ها در اختیارشان قرار می گیرد؟

فیلم های ضبط شده برای افرادی که غایب باشند، ایمیل خواهد شد.

نحوه ثبت نام به صورت مجازی (غیرحضوری) وجود دارد؟ آیا قیمت متفاوت خواهد بود؟

شما می توانید در دوره ها ثبت نام کنید و فیلم ها برای شما ایمیل خواهد شد. چون بر اساس تعداد ساعت کارگاه اجاره گرفته می شود، بنابراین در شهریه دوره هیچ تفاوتی برای افرادی که حضور پیدا می کنند و افرادی غایب هستند نمی کند.

با استفاده از این دوره تا چه حد می توانیم پیشرفت کنیم؟

با استفاده از این دوره شما دانش و تجربه مدل‌سازی جریان آب زيرزمينی با نرم افزارهای GMS و PMWIN را کسب خواهید کرد و کاملا می‌توانید خود را به عنوان یک مهندس آگاه و خبره در زمینه مدلسازی آب زیرزمینی مطرح کنید. اما باید توجه داشته باشید که دانش و تجربه یک قدمِ مهم است اما برای داشتن مهارت نیاز به تمرین بسیار دارید. شما باید بعد از این دوره پروژه‌های نمونه‌ای را انجام دهید تا مهارت خود را افزایش داده و بتوانید به مباحث مدلسازی جریان آب زیرزمینی مسلط شوید.

گواهی پایان دوره هم خواهید داد؟

به تمام شرکت کنندگان گواهی حضور در دوره تعلق خواهد گرفت.

Button-Buy-Postal-online

 

underline_2

نظرات متنی و ویدیویی برخی از شرکت کنندگان دوره های انجمن تخصصی مهندسی علوم آب را می توانید در اینجا ببینید

24-7-365-service

در صورت هر گونه مشکل در امر پرداخت و ثبت نام دوره، می توانید در هر ساعت از شبانه روز با شماره ۰۹۱۲۰۱۴۰۸۹۱ (در تمام ساعات شبانه روز) و ۶۶۵۶۶۷۱۴-۰۲۱ (در ساعات اداری) تماس بگیرید یا از طریق شبکه اجتماعی تلگرام با شماره ۰۹۱۱۲۱۸۲۸۱۴ هر گونه سوال خود را در خصوص این دوره بپرسید.

پرسش کردن حق شماست.

 ما برای شما با کمترین هزینه، مناسب ترین دوره را اماده کردیم.

photo_2016-12-06_11-08-01

ممکن است مدتها وقت و سرمایه خود را صرف کاری کنیم که دستاوردی به همراه ندارد. درحالی که می‌توان پایان این مسیر را در یک کارگاه آموزشی با يك مدرس با تجربه دید و در تصمیم خود تجدید نظر کرد.

محسن محمدرضاپورطبری
محسن محمدرضاپورطبری

شما باید همان تغییری باشید که می‌خواهید در دنیا شاهدش باشید.

شاد باشید.

5 دیدگاه ها

  1. سیویل می‌گه:

    سلام
    من آموزش های ihacresو swat و lars رو تهیه کردم و راضی بودم.
    سوالی که داشتم اینه که آیا مدلسازی کیفی هم آموزش داده میشه یا خیر؟ چون در سرفصلها بهش اشاره نشده بود
    و این که این مدلها چه ربطی با مادفلو دارن؟

    • با سلام و ادب
      از اینکه اموزش های ما مفید واقع شده است بسیار خرسندیم.
      نرم افزارهای GMS و PMWIN بسته گرافیکی هستند که مدلسازی اب زیرزمینی را با مدل مادفلو انجام می دهند. در حقیقت مدلسازی آب زیرزمینی با استفاده از مدل ریاضی Modflow توسط نرم افزارهای GMS یا PMWIN بسته به انتخاب شما انجام می گیرد که در این دوره اموزشی هر دو نرم افزار اموزش داده می شود.
      این دوره اموزشی به مدلسازی کمی اب زیرزمینی می پردازد و شامل مدل کیفی نمی باشد (گرچه به مدل کیفی اشاره کوچکی خواهد شد)

  2. سیویل می‌گه:

    سلام
    این اطلاعیه مربوط به سال ۹۵ هستش. خواستم بدونم که آیا ویدیوهای این آموزش قابل خریداری هست؟

    • محمدرضا عینی محمدرضا عینی می‌گه:

      با سلام و ادب
      این کارگاه دیروز و امروز برگزار شده است و فیلم های دوره آماده است
      جهت دریافت این فیلم بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید و به صورت غیر حضوری ثبت نام کنید.
      پس از ثبت نام تمام مستندات و ویدیوها به شما ایمیل خواهد شد.
      در صورت سوال می توانید با شماره
      ۰۹۱۲۰۱۴۰۸۹۱ تماس حاصل فرمایید
      موفق باشید

  3. […] افزار GMS تلفيقي از GIS و مدل شبيه سازي آب زيرزميني مي‌باشد. نرم افزار GMS محيطي جامع و گرافيكي براي […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *