۹۲ درصد از جمعیت جهان در معرض آلودگی هوا

unsafe-levels-air-pollution

تقریبا ۳ میلیون مرگ در هر سال بر اثر قرارگیری در معرض هوای آلوده رخ می­ دهد. البته آلودگی هوا در فضاهای بسته نیز به همان نسبت می تواند خطرناک باشد. در سال ۲۰۱۲، حدود ۵/۶ میلیون مرگ ( ۱۱٫۶% کل مرگ و میرهای جهانی) ناشی از آلودگی هوا در فضاهای بسته و فضای باز به ثبت رسیده است. نقشه حرارتی WHO بالاترین (رنگ قرمز) و پایین­ ترین (رنگ سبز) سطح آلودگی هوا در جهان را نمایش می­ دهد.

1111

به گفته دکتر فلاویا باستریو، نایب رئیس سازمان WHO،مدل کیفی جدید WHO نقاط خطرناک هر کشور را از لحاظ آلودگی هوا مشخص کرده و پایه ­های پیشروی برای مبارزه با این پدیده را نیز تامین می ­کند.” همچنین این مدل، دقیق ­ترین اطلاعات مربوط به مرگ و میرهای ناشی از آلودگی­ های هوا در فضای باز (یا محصور) را به تفکیک هر کشور گزارش می­ کند. این مدل که از طرف سازمان WHO و با همکاری با دانشگاه Bath انگلستان منتشر شده، بر اساس اطلاعات دریافتی از ماهواره­ ها، مدل­ های حمل و نقل هوایی و اطلاعات پایگاه­ های زمینی برای بیش از ۳۰۰۰ منطقه شهری و غیرشهری تعریف شده است

عوارض آلودگی هوا بر سلامتی انسان

۹۰% از مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا، در کشورهایی رخ داده است که سطح درآمدی پایین تا متوسط دارند. از هر ۳ مرگ، دو مورد آن در نواحی جنوب شرقی آسیا و غرب اقیانوس آرام اتفاق افتاده است. ۹۴% از این مرگ و میرها در افرادی رخ داده که سابقه ابتلا به بیماری­های غیر مسری، از جمله بیماری­ های قلبی و عروقی، سکته مغزی، بیماری­ های مزمن ریوی و سرطان ریه، داشته اند. آلودگی هوا همچنین، سبب افزایش خطرات ابتلا به بیماری های حاد تنفسی نیز شده است. این آلودگی­ ها به گفته دکتر باستریو، سلامت قشر آسیب­ پذیر جامعه-زنان، کودکان و افراد مسن- را بیشتر تهدید می­ کند.

منابع عمده آلوده کننده هوا، ناکارآمد بودن سیستم حمل و نقل، سوخت­ه ای خانگی، سوزاندن زباله، نیروگاه­ های برق با سوخت زغال سنگ و سایر فعالیت صنعتی است. البته انسان تنها عامل ایجاد کننده آلودگی هوا نیست. کیفیت هوا به ویژه در مناطق نزدیک به کویر، می­تواند به شدت تحت تاثیر گرد و غبار ناشی از حرکت این ذرات از سوی بیابان­ ها نیز باشد. این مدل برای به حداکثر رسانی قابلیت اطمینان، به دقت با داده­ های دریافتی از ایستگاه­ های زمینی و ماهواره­ ای کالیبره شده است. تحلیل آلودگی هوا در سطوح ملی با این مدل، در شبکه­ هایی به ابعاد و وضوح ۱۰ کیلومتر مربع ارائه می­ شود. به گفته ماریا نیرا، مدیر گروه بهداشت عمومی، محیط زیست و سلامت اجتماعی WHO، این مدل، گامی بزرگ در جهت برآوردهای دقیق­ تر از ۶ میلیون مرگ و میری است که ناشی از آلودگی هوا بوده که این رقم چیزی حدود یک مرگ از هر ۹ مرگ و میر رخ داده در سطح جهان است.

نقشه­ های تعاملی (interactive maps) اطلاعاتی در رابطه با تراکم جمعیت در معرض ذرات معلق ۵/۲ میکرونی در اختیار ما قرار می­دهد. این نقشه همچنین اطلاعات ایستگاه­ های مشاهداتی برای مقادیر ۵/۲ میکرون و ۱۰ میکرونی را به تفکیک ۳۰۰۰ شهر نیز نمایش می­ دهد. به گفته دکتر نیرا، “اقدامات سریع برای مقابله با آلودگی هوا، نمی ­تواند کافی و کارساز باشد، راه حل اصلی، ایجاد سیستم حمل و نقل پایدار در شهرها، مدیریت مواد زائد جامد، سوخت های پاک خانگی، و همچنین استفاده از انرژی­ های تجدید پذیر و کاهش گازهای صنعتی است.

راهنمای کیفیت هوای  WHO

مدل کیفی WHO تایید می­ کند که ۹۲ درصد از جمعیت جهان در مکان­ هایی مستقر شده­ اند که میزان سطح ذرات معلق ۵/۲ میکرونی از حداکثر متوسط سالانه کیفیت هوا، بیشتر است. سطح متوسط سالانه این ذرات بر اساس راهنمای کیفیت WHO حدود ۱۰ میکروگرم بر مترمکعب تعیین شده است. ذرات معلق ۵/۲ میکرونی شامل آلاینده­ هایی مثل سولفات، نیترات و کربن سیاه بوده که به عمق شش­ ها نفوذ کرده و سیستم­ های قلبی و عروقی بدن را تحت تاثیر قرار می­ دهد و این بزرگترین خطر برای سلامت انسان­هاست.

منبع: +

 

حتما بخوانید  تغییر اقلیم به زبان ساده - درس اول - آشنایی با مفاهیم تغییر اقلیم
محسن محمدرضاپورطبری
محسن محمدرضاپورطبری

شما باید همان تغییری باشید که می‌خواهید در دنیا شاهدش باشید.

شاد باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *