فروش ایده چیست؟ از کجا شکل می گیرد؟ استارت‌آپ‌ چیست؟ ایده پردازی چیست؟ چگونه ایده خود را گسترش دهیم؟ انسان موفق چه انسانی است؟ چگونه از ایده کوچک خود پول در آوریم؟ ایا رشته ما مهم است؟ و …. سوالات بسیار دیگری که بسیاری از دانشجویان و مخاطبین سایت از بنده پرسیدند و انشالله قصد دارم که در این تایپیک و تایپیک های آینده به بیشتر سوالات عزیزان پاسخ دهم. پس با ما همراه باشید.

استارت‌آپ‌ چیست؟

Startup به ایده‌های جدید گفته می‌شود که شما روی آن کار می‌کنید تا بالاخره به موفقیت مد نظرتان برسید. یعنی یک ایده‌ی بسیار ساده را آنقدر ادامه می‌دهید و روی آن کار می‌کنید تا می‌بینی یک دفعه شهرت جهانی پیدا کرد و میلیون‌ها مخاطب پیدا کرد و نهایتاً به هدفش رسید. یکی از چیزهای جالب که من در استارت‌آپ‌های خارجی دیده‌ایم، استمرار در کارشان است.

همین تاسیس این سایت (انجمن تخصصی مهندسی علوم آب) با یک ایده کوچک در یک بستر درون دانشگاهی شروع شد. قضیه از این قرار بود که همیشه بنده این دغدغه را داشتم (در مقطع لیسانس) که اگر یکی از همکلاسی هایم نتوانست در کلاس شرکت کند، چگونه به او کمک کنم و جزوات خود را به راحتی در اختیار او بگذارم. (بدون مراجعه به بنده و یا دیگران)

فروش ایده

شروع به نت برداری جزوات خودم و جزوات بچه های دیگر کردم. کار خوبی شد و یک جزوه خوبی برای بیشتر دروس ایجاد کردیم. آن وقت هنوز زیاد از دنیای وب و سازوکارهایش سر در نمی اوردم. کم کم با ایجاد وبلاگ اغاز به کار کردم. سوالاتم زیاد و پاسخی برای سوالات و اشکالاتم نداشتم. روزهایی می شد که برای پرسیدن یک سوال از یک شهر به شهر دیگری عزیمت می کردم تا پای درس استادی بنشینم تا نکته ای بیاموزم.

حتما بخوانید  معرفی کامل حوضه های آبریز ایران همراه با جزییات

هر طور بود این جزوات رو بر روی وبلاگ بارگذاری می کردم و دیگران استفاده می کردند. کم کم به این فکر افتادم که باید نگاه بزرگتری به دنیای اطرافم داشته باشم. و گذشت و گذشت تا به امروز…. قصه ایده بنده بسیار مفصل تر می باشد که بخش هایی رو در بین این نوشته هایم نقل خواهم کرد.

از کجا ایده بیاریم؟

شما ساده‌ترین ایده‌ای که به ذهنتان می‌رسد را خیلی جدی پیگیری کنید و روی آن متمرکز شوید، خواهید دید یک روز تمام آن خرج‌هایی که برایش کردید و وقت‌هایی که برایش گذاشتید، برمی‌گردد. از خداوند بخواهید در این مسیر کمکتان کند. از خداوند ایده هایی بخواهید که کمکی به خلق کرده باشید و هم موجب موفقیت شما هم شود.

دوستان عزیز، به خدا بیشتر از همسایه و استاد و رفیق و … خوش گمان باشید. بسیار نتیجه بخش است. روایت از امام صادق داریم که: سه چیز است که هر کس بدان‌ها چنگ بزند، به خواسته‌های دنیایی و اخروی‌اش می‌رسد:

۱- کسی که از گناه به امید رسیدن به لطف خدا دوری کند.
۲- راضی به قضای خدا باشد.
۳-به خداوند (و هر چه او برایش پیش می‌آورد) «خوش‌گمان» باشد.

ایده به ذهنت رسید تلاش کن، زحمت بکش، از خستگی نترس. اون ایده رو وِل نکن. این نکته خیلی مهمیه.بقیه رو بسپار به خدا.

نظر جی کی رولینگ نویسنده مجموعه هری پاتر در مورد خوشبختی هم بسیار جالبه:

” اگر کسی از من درباره دستورالعمل خوشبختی سوال کند، می‌گویم گام اول این است که بفهمید چه کاری را در این دنیا بیشتر از همه دوست دارید و گام دوم، یافتن کسی است که برای انجام آن کار به شما مزد بدهد. “

حتما بخوانید  آیا بحران آب داریم یا بحران مدیریت آب!؟ (اعتماد مردم را به دست آوریم)

به دنبال ایده ای بگرد که بهش علاقه داری، از روی اجیار کاری رو نکن. دنبال ایده ای بگرد که هم علاقه داری و هم مشکلی از مشکلات کشورت رو حل میکنه. نگاه بزرگ داشته باش تا بزرگ بشی.

ایده علمی، پول بیشتری می آورد

شما دارای تمامی انواع اهداف و رویاهای مالی هستید. هنگامیکه به خاطر رسیدن به رویاهایمان زندگی کنیم، شروع به باور امکان پذیری آنها می کنیم و سعی می کنیم آنها را به واقعیت برسانیم. مشکل اینجاست که بسیاری از ما بدون هیچ ایده ایی در مورد هزینه رویاهایمان، رویاپردازی می کنیم و به همین خاطر هیچ برنامه عملی برای آنها نخواهیم داشت. به همین خاطر آنها فقط در حد رویا باقی می مانند. اما با کمی تفکر خلاقانه می توانید تحقق رویاهایتان را تجربه نمایید.

واقعاً این باید به تمام جوانان ما ثابت شود که «علم، پول بیشتری می‌آورد». شخصاً معتقدم آن پولی را که یک سرمایه‌دار در طی ۶۰ سال عمرش و با زحمت‌های بسیار به دست آورده، علم در مدت بسیار کوتاه‌تری و با زحمت بسیار کمتری به عالم می‌رساند. از طرفی، به نظر می‌رسد علم، وفادارتر است و لذت و آسایش را تا آخر عمر برای عالم تضمین می‌کند. اما شما اگر صبح تا شب کار کنید و سرمایه‌دار شوید، می‌شوید سرمایه‌دارترین فرد شهر ما که خودش می‌گفت: «این ثروت چه فایده وقتی من موقعی که یک پیامک فینگلیش برایم می‌آید باید پسرم را صدا کنم برایم بخواند!» اما عالم، دکتر حسابی می‌شود که یک شب قبل از مرگش، داشت قرار شبانه‌اش که مطالعه زبان آلمانی بود را انجام می‌داد و لذت می‌برد!

حتما بخوانید  دانلود 5 جزوه در خصوص درس تحلیل های سیستم منابع آب

هر رشته ای باش، ایده داشته باش فروش ایده

در پرورش ایده حوصله کنید

اما ما ایرانی‌ها حوصله کافی نداریم. من در این حدود ۶ سالی که در فضای این رشته بوده‌ام، ده ها ایده ناب را دیده‌ام که آمده‌اند و مدتی بعد که سایتشان یا مجموعه شان را چک کرده‌ام دیده‌ام دیگر ادامه پیدا نکرده! این نشان می‌دهد که کسی که آن‌را راه‌اندازی کرده به دید کاملاً درآمدی و مادی نگاه کرده و دیده در آن مدت کوتاه به رؤیایش دست نیافته، جمع کرده…

نکته آخر این است که: بدان که هیچ چیز مثل «علم» قابل اعتماد نیست! به هر چیزی جز علم دل ببندی خیلی زود خواهی فهمید که آن کسی که شغل اصلی‌اش را علم‌آموزی قرار داد، در کار، از تو جلوتر خواهد زد… علم‌آموزی باید هدف اصلی تو باشد، در کنارش شغل مرتبط بخواهی یا نخواهی جور خواهد شد …

محسن محمدرضاپورطبری
محسن محمدرضاپورطبری

شما باید همان تغییری باشید که می‌خواهید در دنیا شاهدش باشید.

شاد باشید.

5 دیدگاه ها

 1. ازکیا می‌گه:

  میراث پدر خواهی علم پدر آموز
  کین مال پدر خرج توان کرد به یک روز

  ضمن تشکر از باریک بینی و دقت نظر استاد ارجمندم در انتخاب بهترین و کاربردی ترین مطالب به استحضار می رساند تجربه شخصی حقیر حاکی از آنست که عمده ترین مشکل جوانان امروز عدم داشتن بینش صحیح نسبت به طرح های بلند مدت بوده و چنانچه حضرت استاد فرمایش فرمودند عدم دستیابی به نگرش صحیح موجب خواهد شد که اقدامی صورت نگیرد و یا نیمه کاره رها گردد. از چندین و چند دانشجوی دورهء کارشناسی ام تنها پنج تن موفق به اتمام دوره کارشناسی گردیدند و الباقی با انصراف و تغییر رشتهء تحصیلی دست به تجربه ای جدید زده، اقدامی نسنجیده از نوع دیگر تجربه خواهند کرد. نسنجیده از آن جهت که قطعا مشکل حاضر جهت این عزیزان ناشی از رشتهء تحصیلی نیست بلکه مشکل ناممتجانس بودن روحیات فرد با ذات و ماهیت کاری است که انتخاب نموده است. این رویه تصمیم گیری و اقدام، به عملکرد فردی می ماند که یک راه و جاده نادرست را با اتومبیل های متفاوت طی کند و از رسیدن به مقصد نادرست متعجب باشد! روزانه با چند تماس که همگی دارای مضامین هستند مواجه هستم و تقریبا اکثریت قریب به اتفاق به دنبال رشته تحصیلی مناسب هستند حال آنکه رشتهء تحصیلی نامناسب وجود خارجی ندارد و هر علم و رشته تحصیلی بنا به ضرورت موجود ساخته و پرداخته و کشف و تکمیل شده است. بر ماست تا فرموده حضرتعالی را سر لوحه راه قرار داده با با توجه به علاقه و توامندی فردی بهترین خویشتن را ارائه داده، در پرورش و تکمیل آن تلاش وافی معمول داریم

 2. ازکیا می‌گه:

  میراث پدر خواهی علم پدر آموز
  کین مال پدر خرج توان کرد به یک روز

  ضمن تشکر از باریک بینی و دقت نظر استاد ارجمندم در انتخاب بهترین و کاربردی ترین مطالب به استحضار می رساند تجربه شخصی حقیر حاکی از آنست که عمده ترین مشکل جوانان امروز عدم داشتن بینش صحیح نسبت به طرح های بلند مدت بوده و چنانچه حضرت استاد فرمایش فرمودند عدم دستیابی به نگرش صحیح موجب خواهد شد که اقدامی صورت نگیرد و یا نیمه کاره رها گردد. از چندین و چند دانشجوی دورهء کارشناسی ام تنها پنج تن موفق به اتمام دوره کارشناسی گردیدند و الباقی با انصراف و تغییر رشتهء تحصیلی دست به تجربه ای جدید زده، اقدامی نسنجیده از نوع دیگر تجربه خواهند کرد. نسنجیده از آن جهت که قطعا مشکل حاضر جهت این عزیزان ناشی از رشتهء تحصیلی نیست بلکه مشکل ناممتجانس بودن روحیات فرد با ذات و ماهیت کاری است که انتخاب نموده است. این رویه تصمیم گیری و اقدام، به عملکرد فردی می ماند که یک راه و جاده نادرست را با اتومبیل های متفاوت طی کند و از رسیدن به مقصد نادرست متعجب باشد! روزانه با چند تماس که همگی دارای مضامین هستند مواجه هستم و تقریبا اکثریت قریب به اتفاق به دنبال رشته تحصیلی مناسب هستند حال آنکه رشتهء تحصیلی نامناسب وجود خارجی ندارد و هر علم و رشته تحصیلی بنا به ضرورت موجود ساخته و پرداخته و کشف و تکمیل شده است. بر ماست تا فرموده حضرعالی را سر لوحه راه قرار داده با با توجه به علاقه و توامندی فردی بهترین خویشتن را ارائه داده، در پرورش و تکمیل آن تلاش وافی معمول داریم

 3. هستی می‌گه:

  مثل همیشه ،مطلبتون بسیارپربار وارزشمند هست.وتمام نکات رو در برداره.و به مواردی ارزشمند اشاره میکنید که کمترکسی میگه.

  من به شخصه خیلی استفاده کردم،بسیارممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *