رتبه برتر کنکور دکتری عمران سال ۹۳، کسی نیست جز فرهاد بهمن پوری که این روزها دانشکده فنی تهران را رها کرده و در یکی از دانشگاه های برتر خارج از کشور تحصیل می کند.

کارشناسی۸۲ تا ۸۶: مهندسی کشاورزی آب دانشگاه زابل معدل ۱۶٫۲۱٫ رتبه ۳ کلاس

کارشناسی ارشد ۸۹ تا ۹۲: مهندسی عمران سازه های هیدرولیکی دانشگاه تهران معدل ۱۸٫۰۲

دکتری ۹۳ تا ۹۴ : مهندسی عمران سازه های هیدرولیکی دانشگاه تهران ( پس از سه ترم انصارف دادم)

دکتری ۲۰۱۶:  مهندسی عمران هیدرولیک دانشگاه فدریکو دوم ایتالیا

ابتدا توضیحاتی در مورد نحوه درس خواندن چه برای دروس دانشگاهی و چه دروس کنکوری ارائه می کنم سپس سولاتی که ممکن هست برای دوستان پیش بیاد را توضیح خواهم داد

نحوه مطالعه دروس دانشگاهی و آمادگی برا کنکور:

در دوره کارشناسی تمرکز زیادی بر روی دروس پایه و تخصصی داشتم. به طوری که معدل دروس تخصصی ام حدودا ۱۷٫۷۵ بود. من درس خواندنم به این شکل نبود که حفظ کنم، خصوصا دروس پایه و تخصصی، سعی می کردم مطالب را کامل یاد بگیرم و برای مسائل عمقی فکر می کردم که چطور حل می شوند. من برای دروس تخصصی کتاب های مرجع زیاد می خوندم. و اینطور بود که مثال های حل شده را خوب بخونم و سپس مسائل کتاب را حل کنم. همین عمقی و با تمرکز خوانده ها باعث شد که بیام سمت رشته عمران، بار اول سال ۸۷ که ارشد شرکت کردم رتبه ام شد حدودا ۱۷۴۰ که شبانه شهید باهنر کرمان سازه های هیدرولیکی قبول شدم اما یکی دو هفته رفتم و انصراف دادم. من چند بار به سبب برادرم با بچه های دانشگاه تهران نشست و برخواست داشتم به خودم ایمان پیدا کردم که من هم می تونم قبول بشم دانشگاه خوب. سال ۸۸ رفتم خدمت و توی خدمت خوندم برای کنکور ۸۹٫ برا سال ۸۹ حدودا ۸ منبع جدید به دروس ارشد آزمون عمران اضافه شد. با اینکه سرباز بودم و وقتم محدودتر بود اما خیلی با نظم می خوندم. برا دروس جدید هم کتاب های خلاصه درس و تست گرفتم و خوندم. خدا را شکر نتیجه بسیار خوبی گرفتم و رتبه کنکورم ۲۷۸ شد (بین حدودا ۲۹۰۰۰ نفر شرکت کننده) و انتخاب اول سازه های هیدرولیکی دانشگاه تهران پذیرفته شدم. این سبک عمقی درس خوندن در دوره کارشناسی پایه من را بسیار قوی کرده بود به طوری که توی ارشد هم تسلطم بر دروس خوب بود و باز هم همون طور ادامه دادم. و باز هم مرحله بعد برای آزمون دکتری نتیجه خوبی گرفتم. شاید باورش سخته، با سه هفته خوندن بین ۷۰۹ نفر با اختلاف تراز بالا رتبه اول آزمون شدن. اما دلیلش عشق و علاقه من به این رشته بود و عمقی و با تمرکز خوندن من در دوره های لیسانس و ارشد. من کتاب های تستی دروس هیدرولیک پیشرفته و ظراحی هیدرولیکی سازه ها را هم آماده کرده بود و برای کنکور سال ۹۴ تدریس خصوصی داشتم به طوری که چند تا از شاگردام رتبه های خوب آوردن، رتبه های ۴ و ۱۵ و ۳۱ و ۵۲ و… در گرایش هاس سازه های هیدرولیکی و منابع آب.

بدون شک من از اینکه توانستم ادامه تحصیل بدم بسیار بسیار راضی هستم، من هدفم این بود که تا مرحله آخر ادامه تحصیل برم. اگر کسی علاقه آنچنانی نداره برا ادامه تحصیل تا سطح بالاتر به نظرم لیسانس کافی هست. دوره های ارشد و دکتری بیشتر پژوهش محور هستن. دانش دوره کارشناسی برای یک مهندس آب کفایت می کند. در مورد موقعیت های شغلی، مطمئنا افرادی که در دانشگاه های شهر تهران تحصیل می کنند شرایط بهتری دارند. تمرکز بیشتر شرکت های مهندسی در تهران بازار نستا بهتری برای مهندسین آب دارد.

در مورد دانشگاه خوب و تاثیر آن، ببینید مسلما دانشگاه های درجه یک ما، مثل دانشگاه تهران، شریف، امیرکبیر و… بیشتر برای افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند شرایط بهتری ایجاد می کنه. وگرنه من معتقدم برای تربیت مهندس آب خیلی اختلاف بین دانشگاه ها نیست بیشتر به خود شخص بستگی داره، اینکه چقدر علاقه داره به رشته و تخصص خودش و دنبال یاد گرفتن بیشتر هست مثل یادگرفتن نرم افزارهای کاربردی و… البته اختلاف هایی بین دانشگاه های درجه یک و درجه سه مسلما هست اما بازهم تاکید می کنم برای دوره کارشناسی بسیار شدید نیست. دلیل ارشد خوندن من بدون شک ادامه تحصیل بوده و پلی بود برای رسیدن به مقاطع بالاتر. و چون قصدم کاملا مرتبط با ادامه تحصیل بود خدا را شکر دانشگاه تهران در این زمینه فوق العاده بود. دانش و معلومات در دوره ارشد بدون شک افزایش قابل توجهی داره اما بیشتر برای کسانی که اهل پژوهش هستند و ادامه تحصیل.

اگر بر می گشتم به دوره کنکور ارشد چه کارهایی نمی کردم، خوب مسلما نحوه خواندنم را عوض می کردم، هر چند اینکه بار اول قبول شدم شهید باهنر کرمان و بعد انصراف دادم، شاید خوبی این اتفاق این بود اول خدمت سربازی را بگذرونم و بعد وارد مقاطع بالاتر و ادامه تحصیل بشم. کار علمی بهتره یا مقاله نویسی، من کاملا با کار علمی خوب موافقم، کار علمی خوب خود به خود مقاله خوب هم نتیجه میده ولی اینکه صرفا قصد مقاله نویسی باشه زیاد جالب نیست. البته گاهی نیاز هست بستر مناسب فراهم بشه تا کار علمی خوبی انجام بشه.

ادامه تحصیل در ایران یا در خارج از کشور:

برای کسی که علاقمند به تحصیلات عالی می باشد بدون شک خارج از کشور بهتر است. در دانشگاه های خارج از کشور معمولا دانشجو دارای فاند یا اسکالرشیپ از طرف استاد یا دانشگاه است، لذا دغدغه مالی ندارد از اینرو بیشتر تمرکز آن بر روی مطالعه و پژوهش است. کیفیت آموزشی و تسهیلات موجود (آزمایشگاهی، کتابخانه ای، اینترنت و…) در دانشگاه های خارج از کشور بهتر از دانشگاه های داخل است. در دسترس بودن اساتید، در دانشگاه های خارج از کشور معمولا اساتید تمام وقت در دانشگاه حضور دارند و این امر به پیشبرد پژوهش کمک زیادی می کند. و نهایتا فرصت های شغلی در خارج از کشور بهتر از داخل است. به طوری که فرصت های شغلی با توجه به رشته تحصیلی و بر اساس شایسته سالاری علمی با حقوق مناسب زمینه ای عالی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقاطع تحصیلات تکمیلی ایجاد می کند.

حرف آخرم با دوستان کنکوری اینه که:

اگر درس می خونین عاشقانه بخونین، با تمرکز بخونین، یاد بگیرن مسائل را، اساس و پایه مهندسی آب ریاضیات هست، ریاضیات یادگرفتنی است نه حفط کردنی. با تلاش و مساله حل کردن میشه بهتر یاد گرفت. اگر با نظم درس بخونین و با تمرکز، و هدف برای خودتون تعریف کنید، بدون شک به بالاترین سطوح می رسید. یادمه دوره کارشناسی تست های تحلیل سازه را میخواستم حل کنم (درسی که تو دوره کارشناسی آبیاری نداریم و من خودم خوندم) روزها برام سخت بود گاهی، اما شب موقع خواب ذهنی تو چند ثانیه حل می کردم. با تمرکز قدرت ذهن چند برابر میشه. من هیچ کلاس کنکور، کنکور آزمایشی، استادخصوصی و… نرفتم و استفاده نکردم، فقط خودم با تمرکز خواندم و به آنچه هدفم بود رسیدم. پس شدنی هست، شما نفر بعدی هستید.

منتظر قسمت دوم مصاحبه ما باشید

حتما بخوانید  نمونه توصیه نامه داوطلب آزمون دکتری
محسن محمدرضاپورطبری
محسن محمدرضاپورطبری

شما باید همان تغییری باشید که می‌خواهید در دنیا شاهدش باشید.

شاد باشید.

3 دیدگاه ها

  1. آلا می‌گه:

    سلام اقای مهندس خسته نباشید,ببخشید بچه های شبانه ارشد میتونن با استفاده از استعداد درخشان دکتری برن عمران؟

  2. […] که در قسمت اول مصاحبه قول داده بودیم، قسمت دوم گفتگو با رتبه برتر کنکور […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *