شاید شما نیز در هنگام کار کردن با داده های اقلیمی، با مشکلاتی رو به رو بودید که یکی از مهمترین آنها کمبود یا نبود آمار و داده در یک دوره زمانی یا در یک ماه یا سال می باشد. کسانی که با مدل های مختلف اقلیمی سر و کار دارند، چنانچه می خواهند تحلیل واقع بینانه ای از شرایط اقلیمی منطقه داشته باشند و به ویژه اگر این تحلیل یک بررسی تطبیقی و مقایسه ای بین محدوده های زمانی و مکانی باشد، نیاز به این دارند که دوره آمارهای اقلیمی و داده های اقلیمی آنها یکسان و مشابه باشد.

مثلا فرض کنید شما می خواهید شاخص اقلیم گردشگری یا اولگی یا ترجونگ یا هر تحلیل اقلیمی را برای ماههای مختلف و برای ایستگاه های مختلف یک منطقه انجام داده و نتایج آنها را باهم مقایسه کنید. در این حالت شما باید دوره های آماری یکسانی برای همه ایستگاه ها داشته باشید تا بتوان مقایسه واقعی انجام داد. مثلا همه انها باید دارای ۲۰ سال آمار باشد و همه آنها از ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ باشند (به عنوان مثال). یعنی نمی توان تعداد سالها را برای مناطق، متفاوت گرفت و حتی نمی توان دوره های زمانی را تغییر داد. باید همه یکسان باشد.

اما از آنجایی که این آمارها توسط ابزارهای هواشناسی و نهادهای مربوطه جمع آوری می گردد، ممکن است در یک دوره زمانی خاصی به هر دلیلی آمار مربوط به آن ماه یا سال گرفته نشده یا ثبت نگردیده باشد و به اصطلاح دارای گپ باشد. حتی ممکن است یک ایستگاهی تازه تاسیس باشد و آمارهای گذشته و جدید آن موجود نباشد. بنابراین ممکن است برخی از سال ها یا ماه ها دارای آمار نباشند و اطلاعات آن موجود نباشد. در این حالت بهترین راه بازسازی داده هاست.

حتما بخوانید  مطالبی برای آشنایی با مهندسی رودخانه

ما به شما توصیه می کنیم که آموزش زیر را مشاهده کنید و به زبان ساده نحوه بازسازی داده های اقلیمی با نرم افزار SPSS  را آموزش داده ایم.

دانلود با لینک مستقیم 

محسن محمدرضاپورطبری
محسن محمدرضاپورطبری

شما باید همان تغییری باشید که می‌خواهید در دنیا شاهدش باشید.

شاد باشید.

3 دیدگاه ها

  1. یوسفی می‌گه:

    سلام. ممنون از فایل آموزشی تون، بسیار خوب بود. فقط یه سوال دارم بنده در بازسازی داده هام محدودیت دارم و نمی تونم مقادیر منفی داشته باشم آیا میشه این محدودیت رو تعریف کرد؟

  2. پرنیا می‌گه:

    عاااالی بود. مث همیشه و بقیه مطلباتون کاربردی که وجه تمایز سایتتون هس. واقعن ممنونم ازتون.  بی نظیره این سایت و گروه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *